مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آذر ماه سال 1388 با اهداف انجام فعالیتهای پژوهشی و بهبود شرایط تشخیص و درمان بیماری و کاهش مرگ و میر نوزادان، نظام دار نمودن و اجرای طرح های تحقیقاتی نوزادان، توسعه بخش های زیر مجموعه افتتاح شد...

Feature Slides

دهم مرداد روز جهانی شیر مادر گرامی باد

marzieh dashpeyma

1398-5-9


مزایای مربوط به کودک

§        شیر مادر به تنهایی می­تواند از لحظه تولد تا پایان 6 ماهگی تمام نیازهای غذائی شیرخوار طبیعی را برای رشد طبیعی او تأمین کند.

§        شیر مادر به خصوص آغوز حاوی مواد مفید و ارزنده ایمنی است که کودک را در مقابل میکروب­ها و انگل ها محافظت می­کند.

§        مواد مختلف ضد عفونت در شیر مادر احتمال ابتلای شیرخوار را به بسیاری از عفونت ها به ویژه عفونت گوش و عفونت های گوارشی و تنفسی کاهش می­دهد.

§        میزان ابتلا به آسم، اگزما و انواع آلرژی در شیر مادرخواران بسیار کمتر گزارش شده است.

§        در شیر مادرخواران به علت سوخت و ساز بهتر کلسترول مشکل افزایش کلسترول در بزرگسالی و احتمال خطر اابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی کمتر است.

§        چربی و پروتئین شیر مادر بهتر از چربی و پروتئین دیگر انواع شیرها هضم و جذب می­شود. به همین دلیل دردهای قولنجی، جمع شدن گاز، استفراغ و حساسیت نسبت به پروتئین در این شیرخواران کمتر مشاهده می­شود.

§        ترکیب شیر مادر همراه با رشد شیرخوار تغییر پیدا می­کند. چربی شیر مادر در شروع هر وعده شیر کمتر است و سپس میزان آن تدریجاً بیشتر می­شود. این تغییرات کمک بزرگی به سیر نگهداشتن شیرخوار می­کند. چربی شیر مادر در تکامل سیستم عصبی، بینایی، افزایش بهره هوشی و مهارت های تکاملی شیرخواران موثر است .

§        به علت اختلاف در ترکیب چربی شیر مادر، شیرخوار، پرخوری نمی­کند و کمتر چاق می­شود. چاقی این دوران زمینه ساز عوارض قلبی ـ عروقی، مفصلی و بیماری قند در بزرگسالی است.

§        به علت و جود آب کافی در شیر مادر به خصوص ابتدای شیر، تشنگی شیرخوار برطرف شده و اشتهای او تحریک می­شود و نیازی به دادن آب یا آب قند حتی در مکان های بسیار گرم و خشک نیست.

§        میزان سدیم و پروتئین شیر مادر به حدی است که به کلیه های نوزاد که هنوز کامل نشده­اند صدمه­ای وارد نمی­کند.

§        شیر مادر ؛ پاکیزه، دارای درجه حرارت مناسب و عاری از آلودگی میکروبی است.

§        تغذیه با شیر مادر رابطه عاطفی بین مادر و فرزند را بیشتر می­کند. تماس و توجه مادر هنگام شیر دادن اثر مطلوبی بر رشد شیرخوار دارد. تماس پوستی مادر و نوزاد علاوه بر برقراری پیوند عاطفی بین آنان، سبب گرم نگهداشتن نوزاد و بهبود رشد و تکامل وی می شود.

§        جذب کلسیم شیر مادر به سبب نسبت مناسب کلسیم به فسفر بهتر انجام می­شود. جذب آهن شیر مادر به مراتب بهتر صورت می­گیرد.

§        احتمال بروز اسهال در شیر مادرخواران به مراتب کمتر است و نیز به سبب نوع مدفوع، سوختگی ناحیه تناسلی کمتر دیده می­شود.

§        احتمال ابتلا به سرطان­های دوران کودکی از جمله سرطان خون و سرطان غدد لنفاوی در شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، به مراتب کمتر است.

 

مزایای مربوط به مادر

§        تغذیه انحصاری و مکرر شیرخوار با شیر مادر در شب و روز عادت ماهیانه مادر و امکان تخمک گذاری وی را به تعویق میاندازد. در نتیجه، حاملگی های زودرس کمتر اتفاق می­افتد. جمع شدن و برگشت رحم به اندازه طبیعی در مادرانی که به نوزادانشان شیر می­دهند، سریع تر انجام می­گیرد. برگشت سریع رحم به حالت طبیعی و دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به دلیل شیردهی، باعث جلوگیری از کم خونی مادر می­شود.

§        مادرانی که به نوزادشان شیر می­دهند چون از چربی ذخیره شده دوران بارداری برای ساختن شیر استفاده می­کنند، زودتر وزن اضافی را از دست می­دهند و پستان ها و اندامشان نیز به همین دلیل زودتر به حالت طبیعی قبل از بارداری بر می­گردد.

§        احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در زنان شیرده کمتر است.

§        مادر به دلیل تماس­های مکرر کودک با بدنش در جریان شیردهی و احساس آرامش و رضایتی که از این تماس حاصل می­شود وضع روحی و عاطفی بهتری خواهد داشت.

 مزایای اقتصادی ـ اجتماعی

§        تغذیه با شیر مادر با توجه به افزایش نیاز غذایی مادر در طول شیردهی از هر شیوه دیگر تغذیه، به مراتب ارزانتر است.

§        شیر مادر خواران چون کمتر بیمار می­شوند هزینه درمان آنها به طور مشخص کاهش می­یابد.

§        در بیمارستان هایی که از شیوه هم اطاقی مادر و نوزاد استفاده میشود بروز عفونت و همه گیر شدن آن در بین نوزادان، به مراتب کمتر اتفاق می­افتد و طبق محاسبات دقیق، هزینه بیمارستان ها و نیروی انسانی مورد نیاز هم کاهش مییابد.

§        مادرانی که کودکانشان را از شیر خود تغذیه می­کنند علاوه بر کمک به رشد و تکامل مناسب نسل آینده، از خروج مبالغ هنگفتی ارز به خارج از کشور برای ورود شیر خشک جلوگیری و از این طریق به توسعه اقتصادی کشور کمک می­کنند.

تهیه کننده: دکتر نگار یزدانی

منبع : کتاب شیر مادر، تالیف گروه علمی انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر، چاپ 1931


 

  اخبار و اطلاعیه ها

روز جهانی قلب گرامی باد
1398-7-7
هفته جهانی قلب مبارک
دهم مرداد روز جهانی شیر مادر گرامی باد
1398-5-9
مزایای شیر مادر
کنفرانس علمی یکروزه تکامل در کودکان
1398-2-17
کنفرانس علمی یکروزه تکامل در کودکان در تاریخ 30/3/98 با 3 امتیاز اموزش مداوم با همکاری مرکز تحقیقات نوزادان و انجمن متخصصین اطفال برگزار می گردد.
سمینار یکروزه بیماری های کلیه و مجاری ادراری در کودکان و نوزادان
1396-10-5
سمینار یکروزه بیماری های کلیه و مجاری ادراری در کودکان و نوزادان
کنفرانس علمی یکروزه یبوست در شیرخواران و کودکان
1396-6-14
کنفرانس علمی یکروزه یبوست در شیرخواران و کودکان در تاریخ 27/7/96 در سالن کنفرانس مجتمع ولایت با همکاری مرکز تحقیقات نوزادان و دفتر بخش اطفال برگزار می گردد.
پنجمین کنگره بین المللی انجمن نفرولوژی کودکان (شیراز) 15 لغایت 17 اردیبهشت ماه 1395
1394-12-16
پنجمین کنگره بین المللی انجمن نفرولوژی کودکان (شیراز) 15 لغایت 17 اردیبهشت ماه 1395 با همکاری مرکز تحقیقات نوزادان دارای 13 امتیاز باز آموزی
کنفرانس علمی یکروزه تشنج در کودکان و نوزادان در تاریخ پنج شنبه 8/5/1394 در محل سالن کنفرانس مجتمع ولایت با 4 امتیاز باز آموزی
1394-3-30